Moody’s’ten Türkiye’ye Irak uyarısı

Moody’s’ten Türkiye’ye Irak uyarısı

“Irak ordusu ve IŞİD güçleri Pazar günü kuzeydeki Tikrit şehrinin kontrolünü ele geçirmek için çarpıştı. Irak krizi Türkiye’nin cari açığı üzerinde baskı yaratması ve ekonomik büyümesini olumsuz etkilemesi ve enflasyon baskılarını artırması açısından ülkenin Baa3 olan kredi notu için olumsuz bir gelişme.

Türkiye’nin ikinci büyük ihracat pazarı olan Irak’a, 2013’te yapılan ihracat faaliyetlerinin yüzde 8’i gerçekleştirildi. Başka bir deyişle Irak’a 12 milyar dolar değerinde ihracat yapılmıştı.

Dış ticaret açığı 7.1 milyar dolara geriledi

Türkiye’nin Irak’a ihracatının büyük bölümü, şimdilik çatışmadan etkilenmiyor gibi görünen Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kontrolü altındaki bölgelere yapılıyor. Ancak Türkiye’nin Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi’ne dahil olan ülkeler ile Ürdün’e yaptığı 10 milyar dolarlık ihracatın büyük bölümünün sevkiyatı Irak üzerinden gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 30 kamyon sürücüsünün kaçırılması ve kamyonların güney Irak’ta çatışmaların yaşandığı bölgelerden geçmek zorunda olması nedeniyle sevkiyatlar günlerdir erteleniyor. Süveyş Kanalı’nın kullanılması ya da Körfez ülkelerine Iran üzerinden geçilmesi gibi alternatif yolların tercih edilmesi çok daha pahalı ve ayrıca ihracatçıların masraflarını da artırıyor.

Irak sorunu uzun sürer ve KBY bölgesine yayılırsa Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkileyerek ülkenin ekonomik büyümesini yavaşlatıp ihracatın yaklaşık yüzde 15’ini etkileyebilir. Bu yılın ilk çeyreğinde reel ihracat performansı yüzde 11 artarak yıllık yüzde 4,3’lük büyümeye katkı sağladı.

Küresel petrol fiyatının tepkisinin görece ılımlı olmasına rağmen petrol fiyatı şokunun daimi bir hale gelmesi yılın ilk döneminde başlayan cari dengenin düzelmesi üzerinde de baskı yaratabilir. Brent petrol Musul’un düştüğü 10 Haziran tarihinin ardından 115 dolar ile zirve yapmış 25 Haziran’da ise 113 dolara gerilemişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, petrol fiyatında görülecek her 10 dolarlık artışın cari açığı 4-5 milyar dolar (GSYH’nin yüzde 0,5’i) düzeyinde artıracağını tahmin ediyor.”

Kaynak

 http://www.haber10.com


Tagged: , ,


'Moody’s’ten Türkiye’ye Irak uyarısı' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: