Ramazanda gıda ucuzlayacak

Ramazanda gıda ucuzlayacak

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, “ramazanda gıda ürünlerinin fiyatlarının yükseleceği” iddialarına tepki göstererek, “Fiyatlar aksine ucuzlayacak. Ramazanda gıda fiyatlarında indirim göreceğiz” dedi.

Altunbilek, federasyon çatısı altında Türkiye genelinde 4 bin perakende satış noktası olduğunu, toplamda 350 şirketleri bulunduğunu kaydetti.

“Sektörün yıllık cirosu 10 milyar dolar” diyen Altunbilek, 2014 yılında sektörün yüzde 13 büyümesini beklediklerini bildirdi.

Mevsimsel olaylardan dolayı bu yıl kayısı ve fındık gibi bazı ürünlerde üretim düşüklüğü yaşandığına işaret eden Altunbilek, ancak bunun bazı ürün gruplarında olduğunu, tüm ürünleri kapsamadığını anlattı.

Altunbilek, ramazan öncesi federasyona bağlı üye marketlerde sebze, meyve veya et fiyatlarında yükselme olmayacağını vurgulayarak, tüketicilere, bölgesinde güven duyduğu marketlerden alışveriş yapma çağrısında bulundu.

Fırsatçıların “et fiyatlarının 40-50 liraya yükseleceğini” söylediğini dile getiren Altunbilek, “Şu an müşteriler marketlerdeki ürünlere bakarsa kıyma ve kuşbaşıda 30 liranın üzerinde ürün yok” şeklinde konuştu.

Ramazanda gıda perakendesinde yüzde 10’luk bir ciro artışı bekliyoruz

Altunbilek, “Ramazan öncesi kırmızı ette sıkıntı olmadığı gibi, tavukta hiç sıkıntı yok. Aksine tavukta üretim fazlası var” dedi.

Türkiye’nin Irak’a olan yüzde 20-25’lik tavuk ihracatının bölgede yaşananlardan dolayı durduğunu belirten Altunbilek, bu nedenle iç piyasada beyaz et fazlalığı olduğunu söyledi. Altunbilek, bu durumun ramazanda et fiyatlarına yüzde 5 ile 10 arasında indirim olarak yansıyacağını ifade etti.

Ramazanın sebze ve meyvenin bol olduğu bir dönem geldiğine dikkati çeken Altunbilek, fiyatların yükseleceği yönündeki iddialara tepki göstererek, şunları kaydetti:

“Şu an bolluk, bereket zamanı, fiyatlar ucuzluyor. ‘Fiyatlar çıkacak’ lafı da nereden çıkıyor? Fiyatlar aksine ucuzlayacak. Ramazan’da gıda fiyatlarında indirim göreceğiz. Sebze ve meyvede yüzde 5 indirim olur. Çünkü tam mevsimindeyiz.”

Mustafa Altunbilek, ramazanda gıda perakendesinde yüzde 10’luk bir ciro artışı beklediklerini, sadece ramazan ayında sektörün 2 milyar dolarlık ciro yapabileceğini söyledi.

 

Kaynak

http://yenisafak.com.tr

 


Tagged: , ,


'Ramazanda gıda ucuzlayacak' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: