GÜNEY KORE’DE TİTANYUMDAN DAHA GÜÇLÜ YENİ ÇELİK ALAŞIMI GELİŞTİRİLDİ

Güney Kore’de Titanyumdan Daha Güçlü Yeni Çelik Alaşımlı Geliştirildi

Ekonomi Bakanlığının haberine göre Güney Kore’de titanyumdan daha güçlü bir çelik alaşımı geliştirilmiş. Bu yeni alaşım bizim Bor madeni gibi her alanda kullanılabilir. Türkiye bor madenini pek değerlendiremedi umarım Güney Kore bu alaşımı değerlendirebilir.

Bu madenin özellikleri:

Güney Koreli araştırma ekibi tarafından önerilen yeni çelik alaşımı, alaşımın daha hafif ve esnek olmasını sağlayan aynı fabrikasyon sürecine sahip eski çelik alaşımını güçlendiriyor. Üretim sürecinin detayları çok karışık bir durumda, ancak bu yöntem mevcut çelik-alüminyum alaşımlama süreçlerini temelden geliştiriyor. Bu itibarla, yeni tekniğin kullanımı hızlı olabilir ve bu gelişme, imalat, inşaat ve mühendislik alanlarında yaygın sonuçlar doğurabilir.

Güney Koreli araştırma ekibi, buldukları bu yeni çelikte seri üretimine geçilmeden önce bu çeliğin oksidasyona karşı nasıl koruyacaklarını belirleme ihtiyacı duyduklarını söylediler. Geleneksel çelik, ince bir silikat tabaka tarafından korunuyor; ancak silikat bu yeni maddeyle tepkimeye giriyor. Dolayısıyla silikatla koruma uygun bir seçenek olarak düşünülmüyor.(alıntılayan ekonomigovt.tr, 2015)

 'Güney Kore’de Titanyumdan Daha Güçlü Yeni Çelik Alaşımlı Geliştirildi' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: