BAKIR FİYATLARI SON ALTI HAFTANIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Bakır Fiyatları Son Altı Haftanın En Yüksek Seviyesinde

“Bakır, altı hafta önce Çin Fonlarının baskısını attırmasından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Geçen ay vadeli sözleşmelerde agresif satış gerçekleşmesinden sonra, bakır, Londra Metal Borsası (LME) ve daha sonra da Şangay Vadeli İşlemler Borsasında düşüşe geçerek 2009’dan bu yana en düşük düzeye inmişti.

Ocak ayının ortalarında 5.427$/ton seviyesine kadar gerileyen bakır, bu tarihten sonra hızlı bir yükseliş gösterdi.  Perşembe (26 Şubat)  günü bakır 5.900$’ın üstünde işlem gördü. LME’de üç ay vadeli bakır, 77$ artışla 5.880,5$ seviyesinden satıldı.

Analistler ve borsa ile uğraşanlar, küresel metal piyasasında gücü gitgide artan Çinli tüccarların, yeni yıl tatili dönüşü açık pozisyonları kapatmalarıyla bakırda büyük bir artış olduğunu belirtiyor. Macquarie analisti Vivienne Lloyd, hala piyasada büyük bir açık pozisyon bulunduğunu dile getirdi.

Stabil petrol fiyatları ve ABD ile Çin’den gelen son ekonomik veriler, bu açık pozisyonu daha da güçlendirdi. Borsa ile uğraşanlara göre, piyasa oyuncuları bakır arzının 2014 yılında olduğu gibi 2015 senesinde de beklentilerin altında kalabileceğini farketmeye başladılar.

 Rio Tinto, Utah’da bulunan Kennecott madeni için üretim tahminini düşürürken, BHP Billiton Çin’deki Escondida için, Glencore da Arjantin’deki Minera Alumrera için üretim tahminini düşürdü.

2015 yılında, Kasım ayında rafine bakır için 450.000 ton arz fazlası öngören Lloyd, şimdi 30.000 ton açık tahmininde bulunmaktadır. Lloyd, son aylardaki gelişmelerin bakırın arz tarafının ne kadar kırılgan olduğunu çok iyi bir şekilde gösterdiğini ifade etti. Ayrıca, Lloyd, talepteki mevsimsel yukarı yönlü bir artışın 2. çeyrekte cansız bir arz büyümesi ile karşılaşması durumunda bakırın fiyatının 6.000$ üstüne doğru hareket edebileceğini sözlerine ekledi.”(alıntılayan ekonomi.gov.tr, 2015)


Tagged: ,


'Bakır Fiyatları Son Altı Haftanın En Yüksek Seviyesinde' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: