ÇİN' İN E-TİCARET BÜYÜMESİNİ ETKİLEYEN 5 TREND

ÇİN’ İN E-TİCARET BÜYÜMESİNİ ETKİLEYEN 5 TREND

“Çin’in e-ticaret alanında, tüketicilerin gösterdiği esneklik ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeleri sayesinde takip edici konumdan lider konuma geldiği McKinsey danışmanlık şirketi tarafından yayınlanan bir raporda belirtilmiştir.”(aktaran, Ekonomi Bakanlığı ,2015)

1. QQ ve WeChat gibi sosyal platformlar:

“Sosyal alanda daha çok iletişimin artması alışverişi arttırmaktadır. QQ ve WeChat gibi sosyal platformlar Çin’deki 500 milyon kullanıcının sadece iletişim kurmasına değil aynı zamanda davranış biçimlerinin de farklı yollardan etkilenmesine yol açmaktadır. Çalışma, kişilerin online alışverişlerini etkileyen en önemli faktörün arkadaşlarının yorumları olduğunu ortaya koymuştur.”(aktaran, Ekonomi Bakanlığı ,2015)

Türkiye’de QQ ve WeChat uygulamaları pek kullanılmıyor. Biz sosyal medyayı daha çok; ünlü olma, arkadaşlık, ego tatmini gibi amaçlarla kullanıyoruz ve bu kullanım  e-ticaret ve m- ticaret uygulamalarının gelişmesini etkilemiyor.

2. Showroomların etkisi:

“Tüketiciler ürünleri mağazalarda görmekte ve ürünlerin üzerinde yer alan QR kodlarını girerek online mağazasına ulaşmaktadır. Birçok marka satış kaybı yaşamamak için online alışveriş platformlarıyla işbirliği yapmayı tercih etmektedir.”(aktaran, Ekonomi Bakanlığı ,2015)

3. Online to Offline (O2O) hizmetlerin tüketiciler tarafından artan oranda kullanılması:

“Tüketicilerin %71’i söz konusu hizmetleri kullanırken kullanmayanların üçte biri önümüzdeki altı ay içinde kullanmaya çalışacaklarını belirtmiştir.”(aktaran, Ekonomi Bakanlığı ,2015)

4.Kırsal kesimdeki tüketicilerin %60’ının online alışveriş yapması:

“Düşük internet penetrasyonuna rağmen kırsal kesimdeki tüketicilerin %60’ının online alışveriş yapmasıdır.”(aktaran, Ekonomi Bakanlığı ,2015)

5.“aç” bir dijital toplum:

“Beşinci ve son trend ise “aç” bir dijital toplum olarak belirtilmiştir. Nedeni de tüketicilerin %40’ının paketlenmiş ve taze yiyecekleri online olarak almasıdır. Bu oran ABD %10’dur.”(aktaran, Ekonomi Bakanlığı ,2015)

Türkiye’de yemek servisi yapan siteler var ama Çin deki uygulama gibi online ticaretin büyümesini o kadar etkilemiyor.” “aç” bir toplum” bütün ülkelerde beslenme her insanın temel ihtiyacıdır. Çin nüfusunun kalabalık olması etkili oluyor bence.'ÇİN’ İN E-TİCARET BÜYÜMESİNİ ETKİLEYEN 5 TREND' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: