Çin, Çelik Sektöründeki Kapasite Fazlası Sorununu 2017 Yılına Kadar Çözmeyi Planlıyor

ÇİN’İN, ÇELİK ÜRETİMİNDEKİ KAPASİTE FAZLASI SORUNU POLİTİKALARI

Çin Hükümeti Demir-Çelik Sektöründe Revizyona Gitmeyi Planlıyor

 

Ekonomi Bakanlığının haberine göre: Çin hükümeti aşırı yatırım yapılan demir -çelik sektöründe revizyona gitmeyi planlıyor. Çelik üretimin talepten fazla olduğu için, Çin hükümeti çelik üretiminin kısıtlanmasını ve kalite standartlarının geliştirilmesini hedefliyor.

Çin’in ürettiği kalitesiz ve ucuz mallarla dünya piyasasını zorlamasının; ülkedeki iş gücü maliyetlerinin düşük olması, işçi sayısının fazla olması ve diğer ülke insanlarına göre çok daha düşük sosyal haklarla daha fazla çalışmasının önemli etkisi olduğu biliniyordu ancak. Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan (MIIT) yapılan açıklamada: “Çin geçen yıl 823 milyon ton ham çelik üreterek, dünyanın toplam üretiminin yarısından fazlası tek başına gerçekleştirdi.”(alıntılayan Ekonomi Bakanlığı, 2015)

Dünya genelinde en çok çelik üreten ülke olması en önemli etkendir. Çünkü ürettiği çelikleri tüketebilmek için Dünya ihracat piyasasına hakim olmalı veya çelik üretiminde kısıtlamaya gitmeli Çin hükümeti, ikinci yolu seçmiş gibi görünüyor.

“Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından Cuma günü yayınlanan sanayi politikası taslağında, çelik sektöründeki birleşme ve satın almalara hız verilerek, 2025 yılına kadar 3-5 büyük çelik üreticisi yaratılması ve Çin’in en büyük 10 çelik üreticisinin üretimlerinin, Çin’in toplam çelik üretiminin %60’dan az olmamasının garanti altına alınması önerisi yer alıyor.”(alıntılayan Ekonomi Bakanlığı, 2015)

 

 

 

 

 

 

 'ÇİN’İN, ÇELİK ÜRETİMİNDEKİ KAPASİTE FAZLASI SORUNU POLİTİKALARI' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: