TÜRK DİZİLERİ İHRACATI, EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAR MI?

TÜRK DİZİLERİ İHRACATI, EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAR MI?

“Dizi İhracatı 350 Milyon Doları Aşacak”

 

TİMTV haberine göre: Türk dizileri ihracatının 2015 yılında 350 milyon doları açması bekleniyor. Bu olayı ülke ekonomisi için çok daha olumlu hale getirmek dizi yapımcılarının elinde, dizilerde Türk kültürünü Türk mallarını tanıtabilirlerse ülke ekonomisine ve ihracata büyük katkılar sağlayabilirler. Amerika ve Avrupa dizilerinin hemen hemen hepsinde marka bilinirliği, dizi ve sinemanın çekildiği bölgenin yaşam tarzı izleyicilere benimsetiliyor ve bu sayede o bölgenin ekonomisi tanıtılıyor.

“Yüksek bütçeli yapımlarıyla dikkati çeken ve gösterildiği ülkelerde yakaladığı yüksek izlenme oranlarıyla uluslararası pazarda ön plana çıkan Türk dizilerinde ihracatın 2015 yılında 350 milyon dolar barajını aşması bekleniyor. 

Lale Devri, Kurtlar Vadisi Pusu, Kara Gül, Filinta ve Diriliş “Ertuğrul” gibi birçok dizinin ihracatını yapan firmanın yöneticisi Can Okan, Türk dizilerinin yaklaşık 80 ülkede yayınlandığını söyledi.  
Dizi ihracatının geçen yıl 300 milyon dolara yaklaştığına dikkati çeken Okan, “Yaptığımız araştırmalar ve sektörden diğer arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda bu sene dizi ihracatının 350-375 milyon dolar civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.”

 

 'TÜRK DİZİLERİ İHRACATI, EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAR MI?' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: