TÜRKİYE'YE 2 ÖNEMLİ JAPON YATIRIMI YAPILACAK

TÜRKİYE’YE 2 ÖNEMLİ JAPON YATIRIMI YAPILACAK

Ekonomi bakanlığı haberine göre:

“Tokyo- Japon şirketlerinin Türkiye’ye ilgilerinde özellikle son 2-3 yıllarda dikkate değer bir artış yaşanmaktadır. Bu ilgi artışında Japon hükümetinin bilinçli ve seçici polkitikalarının da önemli payı bulunmaktadır. Nitekim Japonya Başbakanlığı bünyesinde 2014 yılı sonlarında “Türkiye ile İlişkileri Geliştirme Komitesi” kuruldu. Kamu ve özel sektör üst düzey temsilcilerden teşekkül ettirilen komisyon ilk toplantısını da 2014 yılı sonunda gerçekleştirdi.

Neredeyse her hafta Türkiye’ye bir Japon yatırımı haberinin yansıdığı görülmektedir. Nitekim Meiji Yasuda Hayat Sigortası adlı şirketin, Türkiye’nin devlet eliyle işletilen Halk Bankası çatısı altındaki sigorta ve bireysel emeklilik şirketi Halk Emekliliğin satın alınması yönündeki politikasının kesinlik kazandığı açıklandı. Meiji Yasuda, sonbahar döneminde özelleştirme amacıyla planlanan ihaleye katılacak. Satış miktarının 500-600 milyon dolar (yaklaşık 60-84 milyar yen) olması bekleniyor.

Öte yandan, Sarten Ambalaj ve Japon devi Mitsui & Co. şirketlerinin güçbirliği yaparak, Sarten Sanayi ve Ticaret AŞ ile Japon şirketi arasında İstanbul’da bir anlaşma imzalandı. Türkiye’de 13, Bulgaristan ve Rusya’da birer üretin tesisine sahip ambalaj şirketi Sarten, hisselerinin yüzde 15’ini merkezi Japonya’da bulunan Mitsui & Co.’ya devrederek ortak olmak için anlaşmaya vardı.”(alıntılayan Ekonomi Bakanlığı, 2015) 

 'TÜRKİYE’YE 2 ÖNEMLİ JAPON YATIRIMI YAPILACAK' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: