TEKSTİL ÜRÜNLERİ VE AYAKKABILARIN ETİKETLERİ DENETLENECEK

TEKSTİL ÜRÜNLERİ VE AYAKKABILARIN ETİKETLERİ DENETLENECEK

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Haberine göre: 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Tekstil ürünleri ve ayakkabıların etiketleri denetlenecek, etiketlerde ürünün hangi maddeleri içerdiği gösterilecek.

“Tekstil Elyaf İsimleri ve Tekstil Ürünlerinin Elyaf Kompozisyonlarıyla İlgili Etiketleme ve İşaretleme Hakkındaki Yönetmelik’te yer alan yeni düzenlemeye dikkat çeken Bakan Canikli, “Tekstil ürününde hayvansal menşeli tekstil olmayan parçaların varlığı halinde, ürünün etiketinde ‘hayvansal menşeli tekstil olmayan parçalar içerir’ ifadesinin kullanılması zorunluluğu getiriliyor. Böylece tüketici hangi tekstil ürününün deri olup olmadığını ürünün etiketinden öğrenebilecek. Yeni yönetmeliğin 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan hükmüne göre, bu bilgi ürünün etiketinde açıkça gösterilecek. Bundan sonra tüketici aldığı ürünün ne olduğunu, deriden imal edilip edilmediğini bilecek” dedi.”(T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 2015)

ETİKETLER YANILTICI OLMAYACAK

Bakan Canikli: ” % 100’, ‘Saf’ veya ‘Tamamen’ ifadeleri, yönetmelikle düzenlenen şartlar sağlanmadan kullanılamayacak. ‘Yün’ ifadesinin kullanımı ancak yönetmelikle düzenlenen koşullar sağlandığında mümkün olabilecek. Böylece tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi sağlanacak”dedi.(T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 2015)

SEKTÖRE UYARI

Yönetmelik hükümlerine aykırı davranan; üretici ve ithalatçılara 3.350 TL idari para cezası kesilecek

Yeni Yönetmelik hükümlerine benzer hükümler Gıda ve Kozmetik ürünlerinde zaten uygulanıyordu. Tekstil ürünlerinde son zamanlarda deri olmayan çin malı ayakkabılardan dolayı sağlık sorunları yaşayan tüketicilerin şikayeti ve bu konularda çıkan haberlerin bu yönetmeliğin çıkarılmasına zemin hazırladığı düşünülebilir.

Beslenmenin sağlık için önemli olduğu kadar giyinmenin de önemli olduğunu vurgulayan bir yönetmelik olmuş.

 



'TEKSTİL ÜRÜNLERİ VE AYAKKABILARIN ETİKETLERİ DENETLENECEK' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: