ABD İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI

ABD İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI

“Vaşington ve Tahran, İran’ın nükleer silah üretmemesi konusunda uzun süreli bir Anlaşmaya varmıştır. Ancak, İran’a karşı uygulanan gerek ABD gerekse uluslararası kaynaklı yaptırımlar bir süre daha yürürlükte kalacaktır.

Anlaşma, İran’ın nükleer programına devam etmesine imkan tanırken, nükleer silah üretmemesi konusunda hükümler getirmektedir. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, İran’ın Anlaşma şartlarına uyduğunu teyid etmesine kadar, yürürlükte olan yaptırımlar uygulanmaya devam edecektir. İran’ın Anlaşmayı ihlal etmesi durumunda, yürürlükten kalkan tüm yaptırımlar tekrar uygulamaya konulacaktır.

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, söz konusu uzlaşının sıkı ve sert biçimde uygulanan yaptırımlar sayesinde mümkün olduğunu belirterek, İran’ın nükleer programını devam ettirmesi için gerekli olan altyapıya ve ürünlere erişimini engelleyen, petrol ihracatını yarı yarıya kesen ve bankacılık sistemini dünyadan soyutlayan güçlü yaptırımlar olmasaydı, İran’ı müzakere masasına oturtmanın mümkün olamayacağı ifade etmiştir. Lew devamla, hali hazırda uygulanan kolaylıkların dışında, İran’ın Anlaşma yükümlülüklerine uygun hareket ettiği uluslararası denetçiler tarafından doğrulanana kadar yürürlükte olan yaptırımlarda bir kolaylığa gidilmeyeceğini belirtmiştir. Kıdemli bir kamu görevlisinin açıklamasına göre; gerek ABD vatadaşlarının gerekse ABD Bankalarının İran Bankaları ile iş yapmaları, İran’a yatırım yapmaları hala yasaktır.

Bununla birlikte Anlaşmanın uygulanmaya başlaması ile birlikte Vaşington bazı yaptırımlarda yumuşamaya gidecektir; İran gıda ve halı ihracatı ve sivil hava taşıtı parçası ithalatı yapabilecektir.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, hem yaptırımları hafifleten hem de İran’ın nükleer silah üretmesine müsade eden bu Anlaşmaya karşı mücadele edeceklerini söylemiştir.”(alıntılayan Ekonomi Bakanlığı, 2015)'ABD İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: