ARAP DÜNYASI PETROL YERİNE GÜNEŞ ENERJİSİNE Mİ? GEÇİYOR

ARAP DÜNYASI PETROL YERİNE GÜNEŞ ENERJİSİNE Mİ? GEÇİYOR

Ekonomi Bakanlığının Haberine göre: Arap dünyası güneş enerji sektörüne yatırımı arttırmayı planlıyor. Türkiye’ de genelde sıcak su sistemi olarak kullanılan güneş enerjisi, Avrupa ülkelerinde ; ısıtma, aydınlatma, ulaşım gibi hizmetlerde diğer enerji kaynaklarına ikame olarak kullanılıyor.

Enerji üretiminde çevreye zarar vermeyen ve yenilenebilir enerji kaynaklarının en güçlüsü olan güneş enerjisi, doğru kullanıldığında bütün enerji kaynaklarına, kullanıldığı bölgenin iklim şartları müsaitse ikame olabilir ve bu durum dünya ekonomisinin rollerini değiştirebilir.

Arap dünyası bu kararıyla bir başlangıç yaptı: “Bölgenin önde gelen yenilenebilir enerji üreticisi Suudi ACWA Power’un yöneticisi Paddy Padmanathan, 4 yıl öncesine kadar rekabetçi görülmediği için güneş enerjisi yatırımlarının mantıklı olmadığını ancak son 18 ayda maliyetlerin düşmesi nedeniyle büyük değişiklik kaydedildiğini söyledi. Padmanathan, güneş enerjisi üretiminde 25 yıllık enerji alım anlaşması kapsamında, genel olarak 5.85 sent/kWh’lık üretimin gösterge olarak kabul edildiği, 25 yıllık enerji alım anlaşması kapsamında geleneksel yöntemlerle çalışan santrallerde aynı çıktıyı üretebilmek için petrol fiyatlarının 50 dolar/varil düzeyinde seyretmesi gerektiğini ekledi. 2013-2019 yılları arasında bölgenin enerji talebinin küresel ortalamaya göre 3 kat daha fazla büyüyeceği öngörülüyor. Mevcut koşullarda büyük ölçekli güneş enerjisi üretim maliyetinin 20 $/varillik petrol ile enerji üretimine eşdeğer olduğu tahmini de işin içine katıldığında, körfez Bölgesi petrol üreticileri için yerli enerji tüketimi için yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve fosil yakıtların ise ihracat için değerlendirilmesi ekonomik açıdan daha mantıklı olarak görülüyor.”(alıntılayan Ekonomi Bakanlığı, 2015)

 'ARAP DÜNYASI PETROL YERİNE GÜNEŞ ENERJİSİNE Mİ? GEÇİYOR' have 202 comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: