İnşaat Sektörüne Nitelikli İşgücü Kazandırmak İçin İmzalar Atıldı

İNŞAAT SEKTÖRÜNE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İÇİN 4 KURUM PROTOKOL İMZALADI

İŞKUR’UN haberine göre: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Fatma Güldemet SARI ile Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Orhan ERDEM’in teşrifleri ile “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

“Protokol kapsamında;

Türkiye İş Kurumu, kursiyerlere yönelik iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunacak ve düzenlenecek eğitimler için ihtiyaç duyulacak temrin giderini, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini, eğitici giderlerini ve sınavlarda başarılı olanların belge ve sertifika bedellerini karşılayacak.

Mesleki Yeterlilik Kurumu, sınav ve belgelendirme iş ve işlemleri koordine edecek ve eğitim müfredatının basılarak kursiyerlere dağıtılmasını İŞKUR ile birlikte gerçekleştirecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, eğitimlerin tanıtım ve bilgilendirmesini taraflarla işbirliği içinde yapacak, kursiyerlerin sektör ile işbirliği içinde başvurularının toplanması ve bunların İŞKUR’a kaydının yapılmasını sağlayacak, eğitimini tamamlayan kişilerin mesleki yeterlilik belgesi alması için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapacak, kursları bitiren kişilere, işyerlerinde kullanılmak üzere kişisel koruyucu donanım temin edip dağıtacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ise eğitim programlarına uygun olarak eğitim mekânı, kurs ve sınıf planlaması ve eğitici temini konularında gerekli çalışmaları yaparak eğitimlerin düzenlenmesini sağlayacak.

Eğitim sonunda sınav ve belgelendirme işlemleri, MYK tarafından yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarınca yapılacaktır. Sınav ve belge ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak.

Ayrıca yeterlilik belgesi sahibi olan kişileri çalıştıran işverenlerin 54 ay işveren sigorta primleri de İŞKUR tarafından karşılanacak.

Bu Protokol konusu mesleki eğitimler ile sınav ve belgelendirme işlemlerinin İŞKUR’a toplam maliyeti 248.135.000 TL’dir.”(İşkur, 2016)

 


Tagged: , ,


'İNŞAAT SEKTÖRÜNE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İÇİN 4 KURUM PROTOKOL İMZALADI' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: