ORTA DOĞU’DA AÇILAN YENİ RAFİNERİLER, PETROL FİYATLARINI DÜŞÜRÜR MÜ?

Orta Doğu’da Açılan Yeni Rafineriler, Petrol Fiyatlarını Düşürür mü?

Ekonomi Bakanlığı’nın haberine göre: 

Orta Doğu’da bu yılın başlarında yeni iki büyük rafinerinin çalışmaya  başlaması, petrol üreten bölgenin büyük miktardaki işlenmemiş ham petrol ihracı haricinde etkisini genişletmesi anlamında, Asya’dan Avrupa’ya akaryakıt piyasalarını sarsabilir. 

Geçen sene Suudi Arabistan’da faaliyete başlayan 3. büyük rafineriyle birlikte bu projelerin tam kapasite çalışması durumunda gelecek birkaç ayda günlük 1,2 milyon varilin işlenmesi bekleniyor. Bu miktarsa, dünyanın toplam petrol ürünleri rafine kapasitesinin %1’inden fazlasına tekabül ediyor. Bu projelerde dizel benzinden (motorin) benzine ve jet yakıtına kadar çeşitli petrol ürünleri üretilecek ve toplam çıktının yarısından fazlasını, motorin oluşturacak.”(Alıntılayan Ekonomi Bakanlığı, 2015)

Bu durumun akaryakıt fiyatlarını olumlu yönde etkilemesi bekleniyor ancak. Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesindeki tek etken rafineri hacmi değil, bunun yanında ülkeler arası anlaşmalar gibi bir sürü değişken var.'Orta Doğu’da Açılan Yeni Rafineriler, Petrol Fiyatlarını Düşürür mü?' have 1.060 comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: