Petrol Fiyatları Yükselişte

PETROL FİYATLARI YİNE YÜKSELİŞTE

 

“Haziran ayında 113 doların üstünde işlem gören brent türü petrolün varil ücreti 13 Ocak’ta 45.16 dolara kadar geriledi. Söz mevzusu çağda petrolde yaşanmış olan yitik 68 dolara kısaca yüzde 60’a ulaşmıştı. Ancak bir gün evvel petrol fiyatlarında asla beklenmedik bir devinim yaşandı. Hem ABD olmamış petrolü hem de brent türü petrol yüzde 8 ile son vakitlerin en süratli yükselişini gerçekleştirdi.

Düşüşü devam edeceği görüşlerinin hakim bulunduğu bir ortamda ABD izah eden petrol sondaj kulesi sayısında 30 senenin en süratli düşüşü yaşandığı haberleriyle brent türü petrol 48.99 dolardan 53.05 dolara kadar çıktı. Brent türü petrol haftayı 52.35 dolardan tamamladı. St. Louis FED Başkanı James Bullard’ın petrol fiyatlarındaki düşüşün oldukça çok bulunduğu istikametindeki izahları da fiyatlardaki artışı destekledi. “(Teknoter, 2015)

“Türkiye’ye Kötü Haber” başlığıyla yayımlanan bu yazının ulaşım maliyetleri yükselecekmiş,  gibi düşünülmesi pek doğru olmaz çünkü: petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte ulaşım ücretlerinde herhangi bir indirim olmadı. Üstelik petrol fiyatları zamla birlikte hala 2014 haziran ayı fiyatının altında.

Kaynak

http://www.teknoter.com


Tagged: , ,


'PETROL FİYATLARI YİNE YÜKSELİŞTE' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: